Newsletter PSSE #7

wtorek, 17 września 2024 | Newsletter

II kongres SE, Walne Zgromadzenie oraz wakacje już są za nami.  Mamy Wam do przekazania bardzo dużo informacji i zachęcamy do wytrwania do końca.

Zaczniemy od informacji, że w trakcie Walnego Zebrania zmienił się skład Zarządu i Komisji Etyki.

PODZIĘKOWANIA DLA EWY KALINOWSKIEJ PODWIKI

Podziękowania dla członków Zarządu

Ewa Kalinowska-Podwika,
Somatic Experiencing Practitioner,
Członek Założyciel PSSE, w latach 2018-2024 w Zarządzie PSSE
od 2018 do 2022 r Skarbnik a następnie od 2022 do 2024 r członek Zarządu PSSE:

Ewo,
w Imieniu Zarządu Stowarzyszenia pragniemy podziękować Ci za sześcioletnią pionierską pracę w tworzeniu ram i struktury Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing.
Jako Członek Założyciel dzieliłaś się swoją energią i inwencją a także darem łączenia i współpracy z Biurem Księgowym, Prawnikiem i Informatykiem. 
Dzięki Tobie w roli Skarbnika wzrastały zasoby finansowe Stowarzyszenia.
Twoja witalność, energia i pasja odkrywania a także rozwijania praktyki SE wpłynęły na długoletnią współpracą szkoleniową i superwizyjną Stowarzyszenia z terapeutą SE Yurijem Zelez.
Poprzez współorganizowanie przez Ciebie pierwszego i drugiego Kongresu SE mogliśmy się spotykać i wymieniać wiedzą.
Życzymy Ci, aby w Twoim życiu, zarówno zawodowym jak i osobistym satysfakcji; aby pomaganie, które oferujesz innym było dalej Twoją wielką pasją, którą tak pięknie dzieliłaś się z nami.

Zarząd PSSE w składzie:
Marek Małkowicz, Prezes Zarządu
Elżbieta Moryto, Wiceprezes
Klaudia Angela Grabska, Wiceprezes
Sandra Kłos, Sekretarz
Justyna Mingielewicz, Skarbnik
Magdalena Cagara, Członek Zarządu
Marta Targońska, Członek Zarządu
Honorata Łukaszewska, Asystentka Zarządu

PODZIĘKOWANIA DLA MAGDALENY NAWROCKIEJ

Magdalena Nawrocka,
Somatic Experiencing Practitioner,
od 2022 do 2024 sekretarz Zarządu PSSE 

Magdo,
doceniając Twój dar spójności i wprowadzania harmonii dziękujemy Ci za dwa lata wspólnie spędzonego czasu podczas prac Zarządu.
Łatwość skupiania się i wytrwałość w podążaniu za wyznaczonymi celami oraz umiejętność zmierzania do sedna pozwoliła na powołanie do życia Newslettera i pisanych przez Ciebie tekstów.
W roli Sekretarza Zarządu obdarzałaś nas klarownością i hojnie dzieliłaś się umiejętnościami wprowadzania porządku w praca Zarządu, tworzyłaś newsletter, pilnowałaś terminów, spraw, nadawałaś rzeczom bieg. Skrupulatnie redagowałaś uchwały i pisałaś uchwały przyjmujące nowych członków Stowarzyszenia.
Z kocią zręcznością i spokojem oraz tygrysią mocą oraz mnóstwem energii sprawiłaś, że II Kongres SE odniósł tak duży sukces.
Z wdzięcznością dziękujemy za Twoją pracę i wspólny czas wyznaczający nowe standardy jakości.

Dziękujemy!

Zarząd PSSE w składzie:
Marek Małkowicz, Prezes Zarządu
Elżbieta Moryto, Wiceprezes
Klaudia Angela Grabska, Wiceprezes
Sandra Kłos, Sekretarz
Justyna Mingielewicz, Skarbnik
Magdalena Cagara, Członek Zarządu
Marta Targońska, Członek Zarządu
Honorata Łukaszewska, Asystentka Zarządu

PODZIĘKOWANIA DLA MAŁGORZATY SIECZKOWSKIEJ OD KOMISJI ETYKI, DO KTÓREJ MY JAKO ZARZĄD SIĘ DOŁĄCZAMY

Małgorzata Sieczkowska,
Członkini Założycielka PSSE, Somatic Experiencing Practitioner,
od 2019 do 2024 Sekretarzyna Komisji Etyki PSSE

Z uznaniem i wdzięcznością pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wyjątkowy wkład w prace Komisji Etyki Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing.
Twoje Małgorzato zaangażowanie, profesjonalizm i wszechstronna wiedza, a także umiejętność dostrzegania niuansów etycznych, były dla nas bezcennym źródłem inspiracji. Twoja praca nie tylko wzbogaciła działania Komisji Etyki, ale również wyznaczyła nowe standardy.
Szczególne uznanie należy się za kluczowy wkład w tworzenie Polskiego Kodeksu Etyki SE. Erudycja oraz umiejętność integracji różnych perspektyw były wielkim darem w tworzeniu dokumentu, który stał się fundamentem dla społeczności SE. Twoje wizjonerskie podejście oraz zdolność do innowacyjnych rozwiązań wniosły do naszej organizacji nową jakość i kierunek.
Z radością przywołujemy słowa A. R. Ammona, który zauważył: „Sztuka prawdziwego odkrycia polega na tym, aby zobaczyć to, co nie jest jeszcze widoczne”. Twoja umiejętność dostrzegania przyszłości i przekształcania jej w konkretne, wartościowe rozwiązania jest dla nas źródłem inspiracji.
Doceniamy każdą chwilę, którą poświęciłaś naszej wspólnej sprawie. Troska o najwyższe standardy etyczne i precyzyjność są fundamentem, na którym budujemy przyszłość SE w Polsce.
Prosimy o przyjęcie naszych najserdeczniejszych podziękowań oraz najlepszych życzeń na przyszłość.

Z poważaniem, Komisja Etyki PSSE
Andrzej Wróblewski, Przewodniczący Komisji Etyki 
Monika Wirżajtys, Zastępca Przewodniczącego
Katarzyna Żak-Ratajczak
Agnieszka Zachmann

AKTUALNOŚĆI I INFORMACJE

Zainicjowaliśmy akcje wolontaryjnej pomocy ofiarom pożaru kamienicy w Poznaniu. Zgłosiło się  5 osób w tym 2 spoza PSSE, które uczestniczyły w EmotionAid.

MASTERCLASS EMOTIONAID

EmotionAid® w czasie wojny: Jak dostosować protokół do ekstremalnych sytuacji

Drodzy facylitatorzy i rodzino EmotionAid,

Master Class, pierwszy po wielu miesiącach wojny, będzie poświęcony temu, czego nauczyliśmy się o EmotionAid® w tym czasie. W szczególności zbadamy nowy „protokół wojenny” jako sposób wspierania nas samych, gdy musimy wspierać siebie lub innych w ekstremalnych sytuacjach.

Nauczymy się:

– płynnie korzystać z podstawowych zasad EmotionAid®: wirów stresu i uzdrawiania
– doceniać moc kroków uziemiających
– z entuzjazmem nauczać naszych Klientów kroków do samopomocy i budowania zbiorowej odporności

Kiedy?

📅 Czwartek, 26 września
🕗 Godzina: 17:00
⏳ Czas trwania: 3 godziny

Master Class jest darmowy dla wszystkich! 

Czekamy na Was z niecierpliwością.

SUPERWIZJA

Dzięki inicjatywie Justyny Mingielewicz (SEP), mamy możliwość uczestniczenia w superwizjach online prowadzonych przez Yuriego Zeleza, doświadczonego amerykańskiego psychologa, który od 2001 roku praktykuje Somatic Experiencing®. Yuri, uczeń Petera Levine’a, łączy w swojej pracy z ciałem szeroką wiedzę na temat traumy z unikalnym, międzykontynentalnym podejściem, które uwzględnia polskie uwarunkowania kulturowe. Superwizje są skierowane do specjalistów zainteresowanych integracją pracy z ciałem w terapii.

Czy jesteś zainteresowany dołączeniem?

Aktualnie trwa nowa tura superwizji, ale jeśli chciałbyś dołączyć do kolejnej, informacje będą dostępne pod koniec roku na czacie Whatsapp PSSE. Nie przegap tej szansy na rozwój i pogłębienie swoich umiejętności w pracy z ciałem.

Serdecznie zapraszamy do udziału i skorzystania z mądrości oraz doświadczenia Yuriego Zeleza!

INTERWIZJA

Lato powoli odchodzi w przeszłość, a my wracamy do codziennych wyzwań. W związku z tym serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie interwizyjne, które odbędzie się już wkrótce!

Kiedy?

📅 Poniedziałek, 1 października
🕗 Godzina: 20:00
⏳ Czas trwania: 1,5 godziny

Gdzie?

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom.

Dla kogo?

Zapraszamy wszystkich członków PSSE, zarówno tych zaawansowanych w pracy z SE, jak i początkujących. To doskonała okazja, aby wymienić się doświadczeniami, przedyskutować trudne przypadki, zadać pytania lub podzielić się odkryciami ze swojej pracy.

Co musisz wiedzieć?

Moderacją spotkania zajmie się Sandra Kłos. Ze względu na interaktywny charakter i ograniczoną liczbę miejsc (maksymalnie 10 osób), liczy się kolejność zgłoszeń. Nie zwlekaj – zarezerwuj swoje miejsce już teraz!

Jak się zapisać?

Chęć udziału prosimy zgłaszać na adres: kontakt@sandraklos.pl

Czekamy na Twoje zgłoszenie i liczymy na owocne spotkanie!

PATRONATY

Patronat Stowarzyszenia nad Wyjątkowymi Książkami i Warsztatem Sylwii Wójcik

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie objęło patronatem trzy książki oraz nadchodzący warsztat psychologiczny. Są to cenne pozycje i wydarzenia, które mogą wzbogacić Twoją praktykę terapeutyczną oraz wspomóc proces osobistego rozwoju.

1.”Uleczyć traumę seksualną” autorstwa Erici Shershun; wydawnictwa GWP – To kompleksowy poradnik, który oferuje narzędzia do pracy nad psychicznymi i fizycznymi skutkami traumy seksualnej. Książka skupia się na odbudowie poczucia własnej wartości, pewności siebie i witalności, a także uczy, jak wyznaczać zdrowe granice oraz radzić sobie z trudnymi wspomnieniami i lękiem.

2.”Odzyskać siebie” Holly Richmond; wydawnictwa GWP – Przewodnik po procesie zdrowienia po traumie seksualnej, pełen praktycznych ćwiczeń i wskazówek, które pomogą odzyskać kontakt z ciałem, odbudować zdrowe relacje intymne oraz odzyskać radość z życia. Autorka, psychoterapeutka somatyczna, pomaga czytelnikom uwolnić się od wstydu i lęku, tworząc przestrzeń dla przyjemności i bezpieczeństwa.

3.”Świadomość sensoryczna” Charlotte Selver i Charles Brooks; wydawnictwa Ścieżki Mocy – Ta książka, będąca częścią historii rozwoju metod terapeutycznych opartych na uważności, przedstawia pracę nad świadomością ciała i jej wpływ na nasze życie. To inspirująca lektura, która zawiera ćwiczenia pomagające ugruntować się w ciele i zmysłach, podnosząc jakość codziennych doświadczeń i interakcji.

Oprócz tego, serdecznie zapraszamy na warsztat online Sylwii Wójcik – „Czas na Zmiany”, który odbędzie się w dniach 25-27 października 2024 r.. Warsztat jest skierowany do terapeutów, psychologów i psychoterapeutów, którzy chcą pogłębić swoją pracę z klientami przeżywającymi żałobę lub lęk przed śmiercią. Szkolenie obejmuje techniki somatyczne z Somatic Experiencing®, a także prezentuje nowe modele pracy z żałobą, pomagając terapeutom zyskać pewność w trudnych tematach śmierci i straty. To doskonała okazja do poszerzenia swoich umiejętności i zdobycia nowych narzędzi pracy.

Zachęcamy do sięgnięcia po te wartościowe pozycje oraz do udziału w warsztacie!

OD REDAKCJI

Stowarzyszenie rozrasta się, organizuje wydarzenia, spotkania. Jest coraz bardziej widoczne. 

Zmienia się, a wraz z nim zmieniamy się i my – zespół redaktorów fanpage PSSE – dziewięć osób piszących. Na stronie Stowarzyszenia możecie sprawdzić, kto jest w zespole.

Szukając nowych rozwiązań wyłoniliśmy rotacyjne kolegium redakcyjne.

Staramy się dbać o to, by treści zamieszczane na fb były ciekawe, inspirujące, w duchu SE i publikowane z regularnością. Jesteśmy częścią większego organizmu i aktywnego środowiska społeczności terapeutów SE.

Kiedy komentujecie pod postami, odzywacie się do nas w wiadomościach to cieszy nas to, bo wiemy, że jesteście i jakie tematy są dla ważne, potrzebne i społecznie angażujące 🙂

Chcemy być z Wami – czytającymi nasze posty i oglądającymi spotkania „live” – w kontakcie. 

– Jeśli więc są tematy, o których chcecie czytać lub posłuchać – czekamy na Wasze sugestie.

– Jeśli piszecie artykuły, teksty w tematyce SE i myślicie, że mogłyby się znaleźć na fanpage Stowarzyszenia i jesteście członkiem/członkinią PSSE – napiszcie do nas.

– Jeśli jakiś napisany tekst, live, czy poruszony temat uważacie za ważny i chcecie więcej, albo po prostu Wam się spodobał – powiedzcie nam o tym. Jesteśmy ciekawi Waszych refleksji i informacji zwrotnych.

Z myślą o łatwym i bezpośrednim kontakcie stworzyliśmy nowy adres email: redakcja@psse.net.pl

Zapraszamy do kontaktu.

WALNE ZGROMADZENIE I KONGES SOMATIC EXPERIENCING

W dniu 18 maja odbyło się w Poznaniu walne zgromadzenie, podczas którego mogliśmy podsumować całoroczne prace Stowarzyszenia. Wysłuchano uwag członków. Obecna była Marta Ułaszewska – Żuk jako jeden z organizatorów szkolenia SE w Polsce, która odpowiadała na pytania członków Stowarzyszenia w związku z organizowanymi szkoleniami i dalszym rozwojem, pod postacią asystowania i uzyskania uprawnień superwizora Somatic Experiencing. Z Zarządu ustąpiły dwie osoby: Ewa Kalinowska Podwika oraz Sekretarz Magdalena Nawrocka. W ich miejsca zostały w głosowaniu wybrane Sekretarz Sandra Kłos oraz Członek Zarządu Marta Targońska. Z Komisji Etyki odeszła Sekretarzyna Małgorzata Sieczkowska. 

Z kolei w dniach 18-19 maja odbył się w Poznaniu drugi Kongres Somatic Experiencing pod hasłem Łączy nas SE organizowany przez Komitet Organizacyjny w składzie: Magdalena Nawrocka, Ewa Kalinowska-Podwika, Magdalena Cagara oraz Honorata Łukaszewska. Wsparcia udzielała Skarbnik Justyna Mingielewicz. Obecnych było około 350 uczestników.

Pierwszego dnia mogliśmy wysłuchać wykładów dr Iwony Palickiej i Moniki Wirżajtis o wczesnych doświadczeniach traumatycznych u dzieci oraz wykładu Sylwii Wójcik: Trauma i żałoba. Podobieństwa i różnice. Warsztat wymiany doświadczeń Małgorzaty Sieczkowskiej pozwolił nam na lepsze poznanie się. 

Drugiego dnia mieliśmy możliwość posłuchać Sabiny Sadeckiej o sekretach w terapii i co one robią z naszą psychiką i fizjologią, Marty Kochan-Wójcik o regulowaniu systemu nerwowego i pomieszczaniu aktywacji emocjonalnej, Kasi Słowik i Maji Pruskiej psach towarzyszących w terapii, Agnieszki Klimek o felt sense oraz Doroty Mrozek o spotkaniach międzykulturowych w praktyce SE.

Gościem specjalnym była Liane Pinto, która poprowadziła wykład „Komunikacja i empatia w procesie terapeutycznym.”

Kolejny kongres planujemy za dwa lata. Już dzisiaj zapraszamy.

Kongresowi towarzyszył konkurs, w którym dzięki hojności Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego i życzliwej nam pani Monice Mystkowskiej z GWP mogliśmy przekazać Wam kilkadziesiąt książek. Nagrodami w konkursie były także karty do pracy terapeutycznej z dziećmi opracowane i ofiarowane nam prze Martę Targońską.

WARSZTAT LIANE PINTO

Za nami wyjątkowy warsztat z Liane Pinto!

Pełni wrażeń po intensywnych dniach szkoleniowych, dzielimy się refleksjami z warsztatu, który pogłębił naszą wiedzę na temat pracy z traumą medyczną. Dzięki Liane Pinto – uznanej ekspertce i praktyczce Somatic Experiencing – odkryliśmy, jak kluczowe jest wsparcie pacjentów przed, w trakcie i po procedurach medycznych. To była prawdziwa podróż w głąb ciała, które pamięta – nawet gdy nasza świadoma pamięć tego nie obejmuje.

Jednym z momentów, które poruszyły nas wszystkich, było uświadomienie sobie, że niektóre środki stosowane w anestezji blokują jedynie pamięć jawną, pozostawiając w nas nieświadomą pamięć zabiegu. To przypomnienie, że ciało zawsze pamięta, niezależnie od tego, co rejestruje nasz umysł.

Cennym elementem była również praktyka w podgrupach – okazja do przełożenia teorii na konkretne działania terapeutyczne. Niezwykle pomocne okazały się techniki koregulacji i dotyku, które mogą wspierać naszych klientów nie tylko po traumatycznych przejściach, ale i w przygotowaniu do zabiegów medycznych.

Liane Pinto, dziękujemy za szczodrą dawkę wiedzy i inspiracji! Nasza praca z pacjentami będzie dzięki temu jeszcze głębsza i bardziej świadoma. 

WARSZTAT MAGGIE KLINE

Na początku września spełniło się nasze marzenie i zaprosiliśmy na trzydniowe szkolenie „PLAYSHOP Trauma oczami dziecka” Maggie Kline, członkinię Somatic Experiencing International Faculty, bliską współpracowniczkę Petera Levina i wybitną specjalistkę terapii traumy dzieci.

Dzięki organizatorkom, Klaudii Grabskiej i Honoracie Łukaszewskiej na szkolenie przybyło 57 terapeutek, pedagożek, psycholożek, wychowawczyń – także spoza PSSE i mogło przebywać razem na uroczym terenie nad Jez. Maltańskim w Poznaniu. Maggie gościła u nas dłużej, dzięki czemu zespół 7 asystentek  – terapeutek z naszego Stowarzyszenia, mógł czerpać z  cudownej energii Maggie jeszcze dłużej. Warsztat bardzo pięknie tłumaczyła Dorota Pilas-Wiśniewska.

Dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak miareczkowana, łagodna praca z pendulacją wg SE® i  leczy wczesne, okołoporodowe i prenatalne traumy u dzieci, o systemowym aspekcie traumy dziecięcej z przypadków pracy Maggie i P. Levine. Poczuliśmy w grach terapeutycznych, które zaproponowała Maggie, czym jest zgoda, gotowość, możliwość wyboru, dostrojenie, pole elektromagnetyczne serca i wiele wiele innych. Maggie gorąco apelowała, abyśmy stawiali się do pracy z dziećmi, bo już we wczesnych latach można wpływać na ich dobrostan, uchronić o skutków traumatyzacji, a – w rozumieniu epigenetycznym- również przyszłe pokolenia. Wlała w nas dużo nadziei na lepszy świat.

Niewątpliwym urokiem warsztatu były wspólne posiłki uczestniczek, spacery o zachodzie słońca, wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie. Było też ognisko, na którym Honorata poprowadziła tańce w kręgu, pełne symboliki i dobrych emocji. Zaprosiliśmy na nie również Zarząd i członków PSSE.

Mamy ogromną nadzieję, że wkrótce Maggie wyda swoją książeczkę obrazkową dla dzieci o agresji i będą przetłumaczone na język polski jej książki. Ale też, że uda nam się zorganizować warsztat online na temat agresji dziecięcej… Chociaż najmilej byłoby przeżyć spotkanie z Maggie na żywo, bo to Osoba o urzekającej energii i wielkiej zdolności do przekazywania treści nawet dużym grupom.

Opracowała i zebrała Sandra Kłos
SEP, Sekretarz, Członek Zarządu PSSE