Newsletter PSSE #5

czwartek, 21 grudnia 2023

FROM SUBJECTIVITY TO OBJECTIVITY

Niedawno uczestniczyliśmy w autorskim warsztacie „From Subjectivity to Objectivity” prowadzonym przez Liane Pinto. W zajęciach uczestniczyła 15-osobowa grupą SEP-ów z naszego Stowarzyszenia. Nie myliła mnie intuicja co do dwóch spraw: są osoby wśród nas, które rezygnują z wielu międzynarodowych szkoleń ze względu na niedostateczną znajomość języka angielskiego (choć mnie akurat te szkolenia mobilizują do nauki języka obcego bardziej niż cokolwiek!). W tym miejscu dziękuję serdecznie Zarządowi – za przychylenie się do dofinansowania tłumaczenia symultanicznego, i naszym tłumaczkom – Agnieszce Klimek i Dorocie Pilas-Wiśniewskiej. 

Drugie moje spostrzeżenie – treść tych warsztatów była jednym z tych obszarów, których brak odczułam na szkoleniu SE®; z  Liane Pinto uczyliśmy się, jak odczytywać jawne i niejawne („niedorozumiane”, jak pięknie przetłumaczyła Dorota) oczekiwania klientów, poznawaliśmy metody wywiadu i monitorowania rezultatów. Najcenniejsze natomiast były rozważania o tym, jak budować plan procesu terapeutycznego mając na uwadze poszczególne typy traumy – była to szczodra refleksja na metapoziomie, zgodnie ze specyfiką SE®, ale i swego rodzaju repetytorium. 

Inspirujące były także liczne studia przypadków – z wieloletniej praktyki Liane Pinto. „To tak jakby jadący samochód skierować na właściwy tor” – skomentowała jedna z uczestniczek. Teraz liczymy na superwizję z Liane… 

Piszcie do mnie na kontakt@psse.itbvega.pl, jeżeli macie pomysły na kolejne szkolenia z tłumaczeniem.

(red. Honorata Łukaszewska, asystentka Zarządu PSSE)

SUPERWIZJE Z YURIM ZELEZ

Od nowego roku rusza kolejna – czwarta tura superwizji z Yurim Zelez. 

Szczególnie zapraszamy osoby, które były już na szkoleniach Yuriego; zapraszamy też osoby, które zainteresowane są Somatic Therapy. 

http://touchingintotrauma.com/touching-into-trauma

Spotykamy się z Yurim już od roku i są to wspaniałe spotkania! 🙂

Superwizje z Yurim to inicjatywa oddolna, czyli dzielimy się kosztami po równo i nie ma oficjalnego organizatora. 😉

Yuri jest SA SEP  z akredytacją na USA, więc superwizje u niego nie dają punktów akredytacyjnych do uzyskania certyfikatu SEP w Europie.

Daty kolejnych superwizji to soboty w godzinach 19-21: 20.01, 17.02, 16.03, 20.04.

Jeśli jesteś zainteresowana/ zainteresowany, odezwij się  proszę w wiadomości prywatnej
do Justyny Mingielewicz na whatsapp lub na mail:  justynamingielewicz@gmail.com

DO POCZYTANIA, NIEKONIECZNIE DO PODUSZKI

Polecamy Waszej uwadze dwa tytuły, które dotyczą traumy seksualnej – „Odzyskać siebie” autorstwa Holly Richmond oraz „Uleczyć traumę seksualną” Eriki Shershun. Książki ukazały się na naszym rynku dzięki Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu.

Stowarzyszenie PSSE objęło je swoim patronatem.

“To książka o tym, że jesteśmy czymś nieskończenie więcej niż nasza trauma. O wychodzeniu ze znieruchomienia, które zafundowało nam chroniczne zawstydzenie i poczucie winy. O tym, że chronimy siebie tak, jak potrafimy, dopóki – by zacytować autorkę – nie nauczymy się robić tego inaczej. O tym, że nie ma czegoś takiego, jak za długie dochodzenie do siebie po traumie.
Przede wszystkim jednak jest to książka o aktywnej nadziei. O tym, że linia czasu naszego życia nie kończy się na doznanej traumie. Że ciało daje nam sygnały, jak zdrowieć, które – gdy tylko będziemy na to gotowi – w każdej chwili możemy wykorzystać. O tym, że nasza zmiana zależy bardziej od pytań „jak?” niż od pytań „dlaczego?”.

To książka dla osób, które doświadczyły traumy seksualnej, ale też dla tych, które współdzielą z nimi życie. To również obowiązkowa lektura dla specjalistów szukających nietuzinkowych, niezwykłe łagodnych, a przy tym skutecznych technik terapii traumy.

Sabina Sadecka
nauczycielka terapii traumy

“Książka zawiera praktyczny program samopomocowy dla osób, które doświadczyły traumy seksualnej. Autorka w rzeczowy i przystępny sposób opisuje typowe reakcje na traumatyczne zdarzenie, a także to, jak w jego wyniku może się zmienić postrzeganie świata. Przedstawia skuteczne techniki pracy z ciałem i metody pozwalające przepracować odczuwane emocje. Ułatwiają one zrozumienie własnego doświadczenia, co przyspiesza odzyskanie równowagi oraz pomaga w budowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Poradnik stanowi cenne źródło wsparcia i uzupełnienie psychoterapii. Zawarte w nim wskazówki i wartościowe ćwiczenia pomagają wyjść poza doświadczenie traumy i na nowo zbudować radosne życie”.

Agnieszka Wroczyńska
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB, Poradnia CBT

II KONGRES PSSE

W dniach 18-19 maja 2024 roku odbędzie się II Kongres PSSE. Będzie on połączony z Walnym Zgromadzeniem PSSE.

Pamiętając wrażenia, jakie zostawił na uczestnikach Kongres z czasów pandemii – zwany odtąd I Kongresem, utworzony został Komitet Organizacyjny, który pracuje nad nowym programem. Tematyka, jaką chcemy zaprezentować odbiorcom, dotyczyć będzie oczywiście pracy w nurcie Somatic Experiencing ® . Członkowie i Członkinie Stowarzyszenia będą dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą pracy z dziećmi, traumą seksualną, czy korzystaniu z takich zasobów, jak zwierzęta w gabinecie terapeuty SE ® . 

Więcej szczegółów już wkrótce 🙂

NOWA STRONA PSSE

Od dłuższego czasu, pod czujnym okiem Klaudii Angeli Grabskiej, trwają prace nad nową odsłoną naszej strony www . Zależy nam, żeby strona była bardziej nowoczesna i bardziej czytelna.  

Bądźcie czujni, prace zmierzają ku końcowi…

ŻYCZENIA